Vedeli ste o tom, že na Slovensku máme zákon, ktorý stanovuje pravidlá a obmedzenia týkajúce sa platieb v hotovosti? Ide o Zákon o obmedzení platieb v hotovosti.
Tento zákon reguluje prijímanie a odovzdávanie bankoviek a mincí v hotovosti, bez ohľadu na dôvod takejto transakcie (napr. poskytovanie pôžičky, splatenie pôžičky, predaj tovaru, poskytovanie služieb, vyplatenie podielu na zisku).
Samozrejme, ako každý iný zákon stanovuje i výnimky, pri ktorých sa toto obmedzenie nevzťahuje. Ide napríklad o poskytovanie platobných služieb, poštových služieb, prevádzkovanie zmenárenskej činnosti, spracovávanie bankoviek a mincí, ich preprava, pri správe daní, cla a iné zákonom stanovený výnimky.
V prípadoch, ktoré nepatria do zákonom vymedzených výnimiek zákon platí, že sa „zakazuje platba v hotovosti, ktorej hodnota prevyšuje 15 000 eur“. Takéto obmedzenie sa týka fyzických i právnických osôb. Platba, ktorá presahuje stanovenú sumu musí byť tak vykonaná bezhotovostne (prevodom na účet, platobnou kartou).
Rovnako tiež nie je možné vykonať platbu v hotovosti prevyšujúcu 15 000 eur rozdelením na viac samostatných platieb. Ako príklad možno uviesť prípad, kedy podľa zmluvy je celková výška platby za objednaný tovar prevyšujúca sumu 15 000 eur. V takomto prípade nie je možné platbu vykonať v hotovosti tak, že časť tejto sumy bude uhradená formou zálohy či preddavku, pretože celková hodnota tovaru prevyšuje sumu 15 000 eur.
V prípade porušenia sa takéto konanie klasifikuje ako priestupok či správny delikt, za ktorý daňový alebo colný úrad môže uložiť pokutu. Pri priestupku až do výšky 10 000 eur a pri správnom delikte až do výšky 150 000 eur.